Сахари перетворять на квітучий сад за допомогою електростанцій


Опубликованно 05.12.2018 06:00

Сахари перетворять на квітучий сад за допомогою електростанцій

Десятки тисяч років тому Цукру була родючою і давала притулок раннім людям, сліди яких сьогодні знаходять у занедбаних печерах. Але і в майбутньому люди і життя можуть повернутися на великі простори пустелі. Вчені давно придивляються до них: тут стільки сонця і вітру (і так мало людей), що Цукру може стати ідеальним місцем для розгортання масштабних проектів по отриманню відновлюваної енергії та продаж її на ринках Європи і Близького Сходу. Тим більше що, як з'ясувалося, такі проекти можуть знову зробити Цукру вологою і родючою.

В журналі Science метеоролог з Аргентини Євгена Калнай (Eugenia Kalnay) і її колеги пишуть про результати моделювання клімату Сахари у випадку, якщо вся її площа (а це більше дев'яти мільйонів кілометрів) буде покрита сонячними і вітряними електростанціями. Це був би колосальний мегапроект, що виробляє більш ніж учетверо більше енергії, ніж всі споживання людства сьогодні. Але його «побічною дією» стане різке збільшення опадів. За оцінками вчених, у середньому їх рівень підніметься більш ніж удвічі, а особливо помітно — в Сахеле, на півдні пустелі. В результаті посилиться і вегетація, збільшиться рослинний покрив.

Причини цього зрозумілі. Вітряні електростанції великих масштабів впливають на рухи вітрів і підсилюють перемішування повітря. Панелі сонячних батарей екранують поверхню землі від прямих сонячних променів і остуджують. Євгенія Калнай і її співавтори вважають, що цього буде достатньо навіть для землеробства на території нинішньої пустелі — поки що однією з найбільш безводних в світі. Вчені провели аналогічне моделювання і для інших пустельних регіонів світу, однак через особливості місцевого клімату в них вплив енергостанцій буде не таким помітним. Та й розмірами Цукру перевищує будь-яку іншу пустелю, а для впливу на погоду важливий масштаб.

Нагадаємо, раніше вчені визначили, що Цукру перетворилася із зеленої рівнини в пустелю через людей.Категория: Наука