На Великому адронному колайдері виявили нову частинку


Опубликованно 12.12.2018 00:03

На Великому адронному колайдері виявили нову частинку

Фізики, що працюють на Великому адронному колайдері (ВАК), помітили ознаки нової, несподіваної частинки. Деякі встигли охрестити її «нової примарною часткою». Робота щодо реєстрації даних повинна пройти рецензування для публікації в журналі, але вже розміщена на arXiv.org.

"Я б сказав, що теоретики дуже схвильовані, а експериментатори налаштовані вкрай скептично, — розповідає співробітник ЦЕРНУ Олександр Нікітенко. — Як фізик, я повинен бути мати критичний настрій, але, як автор цього аналізу, також повинен володіти часткою оптимізму".

Мова йде про сигнал, який проявився як стрибок у даних, отриманих Компактним мюонним соленоїдом (CMS) Великого адронного коллайдера. Дослідники зіштовхували частинки в пошуках зовсім інших явищ, тому їх здивування природно.

Важкі частинки — начебто бозона Хіггса, отримані в результаті зіткнень, практично миттєво розпадаються. Це справляє потік частинок менших мас і збільшений імпульс, який можуть зареєструвати датчики БАК.

Коли ці потоки частинок виробляли пари мюонів (топ елементарної частинки, схожий на електрон, але з набагато більшою масою), команда уважно відстежувала події. Однак результати спостережень привели їх до вельми незвичайну знахідку.

Нова невідома частинка, судячи з усього, виробляла мюоны, має масу близько 28 Гев. Це трохи більше п'ятої частини маси бозона Хіггса (125 Гев). У цих моделях немає нічого, що передбачало б її.

Тим не менш, навіть якщо частка буде підтверджена, вона не змінить нинішнє розуміння фізики. Її особливість полягає в тому, що отримана маса виникла там, де, по ідеї, нічого не повинно було утворюватися. У будь-якому випадку робити якісь висновки ще рано.

Сигнал може виявитися збоєм в даних із-за якогось шуму. Схожий випадок стався в 2016 році, коли була отримана дуже хвилюючий сигнал в 750 Гев: у результаті з'ясувалося, що це була всього лише статистична флуктуація.

Так що поки що отримані дані не будуть перевірені за допомогою нових даних CMS, а також даними з датчика ATLAS, відкриття залишається непідтвердженою. Однак аномальні реєстрації завжди дуже цікаві, і нам залишається стежити за подіями і чекати нових даних від ЦЕРН.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що на адронному колайдері засікли рідкісне явище.Категория: Наука