Вчені виявили найстарішу ваніль


Опубликованно 13.12.2018 11:45

Вчені виявили найстарішу ваніль

Люди почали використовувати ваніль як мінімум 3,5 тисяч років тому. Ізраїльські археологи виявили в стародавньому похованні на півночі країни сліди ваніліну. Вчені повідомили про знахідку на щорічній конференції Американських шкіл досліджень сходу, яка проходила з 14 по 17 листопада в Денвері, також про неї розповіло видання ArsTechnica.

Довгий час вважалося, що вперше ваніль стали культивувати індіанці тотонаки на території сучасної Мексики. Близько 1400 року нашої ери про рослину дізналися завоювали їх ацтеки, а століттям пізніше — іспанські конкістадори. Вони привезли ваніль в Європу, і звідти вона поширилася по всьому світу. Згідно з дослідженнями, ті сорти ванілі, які вирощувалися (і продовжують вирощувати) на островах Індійського океану, генетично схожі на рослини з Центральної Америки.Однак виявилося, що древні жителі Середземномор'я використовували ваніль за три тисячі років до того, як про неї дізналися європейці.

На півночі сучасного Ізраїлю близько дев'яти тисяч років тому було засновано поселення, яке згодом перетворилося в ханаанський місто-держава Мегіддо. Він знаходився на перетині торгових шляхів з Єгипту в Левант, Месопотамію і в Анатолію. Ізраїльські археологи в 2016 році знайшли в руїнах міста поховання і датували його 1650-1550 роками до нашої ери. У могилі були поховані дев'ять осіб. Як мінімум деякі з них були багаті, серед похоронних дарів вчені виявили золоті і срібні прикраси. Серед усього іншого в похованні були чотири маленьких посудини з залишками органічних речовин.

Археолог Ванесса Линари (Vanessa Linare) з Тель-Авівського університету проаналізувала вміст трьох з чотирьох судин і виявила у них ванілін і 4-гидроксибензальдегид — речовини, які є компонентами природного екстракту ванілі. Хоча за цими даними неможливо визначити, який вид ванілі використовували в Мегіддо, дослідниця припустила, що це міг бути один із трьох видів — Vanilla polylepsis Summerh зі Східної Африки; Vanilla albidia Blume, який росте в Індії, або Vanillaabundiflora J. J. Sm. з острова Борнео.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Африці знайшли найдавнішу у світі бактерію.Категория: Наука