Виверження вулкана на Гаваях поставило вчених у глухий кут


Опубликованно 11.01.2019 02:24

Виверження вулкана на Гаваях поставило вчених у глухий кут

Кілауеа вважається самим активним вулканом у світі, тому вчені заздалегідь встановили безліч датчиків в цій місцевості в надії отримати більше даних: виверження вулкана в кінці травня — початку червня супроводжувалося поширенням лави, яка зруйнувала багато будинків і змінила частина ландшафту острова, а також надала величезні обсяги інформації, давши безпрецедентну картину виверження. У статті, опублікованій в журналі Science, дослідники описують послідовність цих подій і чому вони відрізняються від інших вивержень вулканів.

Дослідники виявили, що кальдера — циркообразная улоговина, що утворилася в результаті виверження — з'явилася зовсім не так, як передбачалося. По-перше, вона опустилася приблизно на 500 метрів углиб, а по-друге, сам процес відбувався поступово — всього було зафіксовано 62 етапу. Вчені були здивовані, виявивши, що підземні води не зіграли значної ролі у вибухах, що сталися при руйнуванні кальдери: вони були викликані тиском поршневого типу, що виникають в результаті кожної дефляції.

Ще одним несподіваним відкриттям став той факт, що в ті частини моря, куди раптово потрапила велика кількість розплавленої лави, життя повернулася через 100 днів. Виявилося, залізобактерії скористалися моментом і «оселилися» в відклалися потоках лави. Вчені також знайшли докази гідротермальної активності в тих районах. Це спостереження важливо, так як раніше вважалося, що на це потрібно більше часу.

Зараз вулкан затих, однак дослідники продовжують вивчати його околиці — особливо ті, що розташовані вздовж рифтової зони нижній частині східної сторони Кілауеа — у пошуках доказів нової активності. Крім того, їх пильну увагу поширюється і на інший великий вулкан Мауна-Лоа на Великому острові. В історії вже були випадки його активності як раз в той час, коли Кілауеа замовкав.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що один з великих вулканів на Гаваях може вибухнути.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на сторінку Bigmir)net на Facebook: facebook.com/bigmir.net.Категория: Наука