"Шкода" - чия машина? Країна-виробник


Опубликованно 11.01.2019 07:03

"Шкода" - чия машина? Ця автокомпанія пройшла дуже довгу і складну історію. У 1925 році компанія "Лорін і Клемент" була придбана промисловим конгломератом ?koda Works, який сам став державним в 1948 році. Після 1991 року він був поступово приватизований, а у 2000 році ?koda став дочірньою компанією Volkswagen Group.

Автомобілі ?koda продаються в більш ніж 100 країнах, а в 2017 році загальний обсяг продажів у світі досяг 1,21 мільйона одиниць, що на 6,6% більше порівняно з попереднім роком, а операційний прибуток склав 1,6 мільярда євро, що на 34,6% більше, ніж у попередньому році. Станом на 2017 рік маржа прибутку ?koda була другою за величиною з усіх марок VW Group після Porsche. Тим, хто не знає, чия марка машини "Шкода", потрібно врахувати, наскільки успішним є цей автомобільний виробник, який домігся успіху далеко за межами рідної Чехії. Історія

Компанія ?koda Works була створена як виробник зброї у 1859 році. ?koda Auto (і її попередники) є однією із п'яти найстаріших компаній, що випускають автомобілі, і має нерозривний історію поряд з Daimler, Opel, Peugeot і Tatra. Тим, хто не знає, чия машина "Шкода", важко повірити, що спочатку це була зовсім не серія автомобілів, а збройовий концерн.

У 1894 році 26-річний Вацлав Клемент, який був книготорговцем в місті Млада - Болеславі, Королівство Богемія (сьогоднішня Чехія, потім частина Австро-Угорщини), не зміг отримати запасні частини для ремонту свого німецького велосипеда. Клемент повернув свій велосипед виробникам, "Зейделю і Науманну" з листом чеською мовою, попросивши їх провести ремонт, і зміг тільки отримати відповідь на німецькій мові, в якому говорилося: «Якщо ви хочете отримати відповідь на ваш запит, спробуйте написати на мові, який ми можемо зрозуміти». Те ж саме можна відповісти і людям, які досі не знають, чия марка машини "Шкода" - країна-виробник цієї машини, зрозуміло, Чехія, яка у той далекий час була частиною Австро-Угорщини.

Не задовольнившись відповіддю німецьких виробників і розуміючи бізнес-потенціал цієї сфери виробництва, Клемент, незважаючи на відсутність технічного досвіду, вирішив почати ремонт велосипедів, який він і Вацлав Лаурін відкрили в 1896 році в Млада-Болеславі. В цьому чудовому місті, чиє виробництво машини "Шкода" оспівано в чеській історії, часто проводяться екскурсії для автолюбителів. При цьому велосипедний, зброї і мотоциклетний періоди цієї компанії воліють не згадувати. Перш ніж вступити в партнерство з Клементом, Лаурін був виробником велосипедів в прилеглому місті Турнові.

Вигідне партнерство

"Шкода" - чия марка машини, якої країни? Насамперед варто зрозуміти, що спочатку "Шкода" займалася зовсім не машинами. В 1898 році, перейшовши на свій нещодавно побудований завод, партнери купили «Мотоцикллет» Вернера. Перший мотоцикл Лоурина і Клемента, оснащений двигуном, встановленим на кермі, провідному передні колеса, виявився небезпечним і ненадійним - остання аварія на ньому коштувала Лоурину переднього зуба. Щоб розробити більш безпечну машину зі своєю структурою навколо двигуна, вони написали німецького фахівця по запалюванню Роберту Бошу, щоб отримати пораду з іншою електромагнітною системою. У той час ще ніхто не знав, чия марка машини "Шкода", бо тоді ця компанія займалася виробництвом мотоциклів, а не автомобілів.

Їх новий мотоцикл "Славія" дебютував у 1899 році, і компанія стала першою в Європі мотоциклетної фабрикою. У 1900 році з новою робочою силою компанії почався експорт "Славії", і 150 машин були відправлені в Лондон для фірми Hewtson. Незабаром після цього преса назвала їх творцями першого мотоцикла. Перехід на авто

До 1905 році фірма займалася виробництвом автомобілів, що зробило його другим найстарішим автовиробником на чеських землях після "Татри". Компанія з площею 7200 м2 мала робочу силу 320 чол. і використовувала 170 спеціальних верстатів, потужність пари яких становила 100 к. с.. Перша модель Voiturette була успішною, і компанія стала комерційно успішною як в межах Австро-Угорщини, так і на міжнародному рівні. Австро-Угорщина - країна, чиїй машині "Шкода" ще тільки належало завоювати світовий ринок, пізніше перемкнула її на виробництво зброї.

Зброя і машини

Між тим компанія по виробництву зброї і багатогалузевий концерн у Пльзені, який став одним з найбільших промислових підприємств в Європі та найбільшим у Чехословаччині, прагнув розширити свою виробничу базу і придбав Laurin & Klement в 1925 році. Вона також почала виробництво автомобілів у співпраці з Hispano-Suiza. Більша частина більш пізнього виробництва проходила під ім'ям ?koda. Чия машина "Шкода", до якої країни належить? В той час цією країною була Чехословаччина.

З 1930 року для виробництва була використана складальна лінія. У тому ж році відбулося офіційне виділення виробництва автомобілів в нову компанію, Akciov? spole?nost pro automobilov? pr?mysl або скорочено ASAP. ASAP залишалася 100% дочірньою компанією ?koda Works і продовжувала продавати автомобілі під маркою ?koda. Крім фабрики в Млада-Болеславі, до неї увійшли також представництва фірми, офіси продажів і послуги, а також центральна майстерня в Празі. У той час автомобільна фабрика в Млада-Болеславі займала площу 215 000 квадратних метрів і найняла 3750 синіх комірців і 500 службовців. Нове народження

Після спаду, викликаного економічною депресією, ?koda представила нову лінію автомобілів в 1930-х роках, яка значно відрізнялася від її попередніх продуктів. Нова конструкція шасі з магістральною трубою і все навколо незалежної підвіски були розроблені під керівництвом головного інженера Володимира Матозного. Перша модель автомобіля ?koda 420 Standard вийшла в 1933 році і користувалася великою популярністю - це факт, який необхідно знати тим, хто цікавиться, чия машина "Шкода".

Новий дизайн шасі став основою для моделей Popular (845-1,089 куб. См), Rapid (1,165-1,766 куб. См), Favorit (1,802-2,091 куб. См) і Superb (2,492-3,991 куб. См.) Якщо в 1933 році у ?koda була 14% частка чехословацького автомобільного ринку, то до 1936 році компанія стала лідером цього ринку, отримавши частку в 39% в 1938 році.

Військові роки

Під час окупації Чехословаччини у Другу світову війну компанія стала підприємством Третього рейху і почала обслуговувати німецькі військові інтереси, виробляючи компоненти для військових транспортних засобів, військових літаків, інших компонентів зброї і патронів. Випуск автомобілів знизився з 7 052 у 1939 році до 683 в 1944 році, з яких 35 були легковими. У період з січня по травень 1945 року було вироблено 316 вантажівок. Повітряні сили Сполученого Королівства та США неодноразово бомбардували заводи ?koda в період з 1940 по 1945 рік. Останній масовий повітряний наліт відбувся 25 квітня 1945 року і призвів до майже повного знищення обладнання ?koda і загибелі (і поранення) близько 1000 співробітників компанії. Після війни

Коли до липня 1945 року була реконструйована фабрика в Млада-Болеславі, виробництво першої після Другої світової війни машини ?koda почалося з випуску 1101. Це була по суті оновлена версія ?koda Popular. Восени 1948 року ?koda (поряд з усіма іншими великими виробниками) стала частиною комуністичної планової економіки, а це означало, що вона була відділена від материнської компанії ?koda Works. В той час всі знали, чия машина "Шкода".

В кінці 1959 року компактне чотирициліндрового кабриолетное купе ?koda Felicia було імпортовано в Сполучені Штати. Його роздрібна ціна становила близько 2700 доларів США. За ці гроші можна було купити добре обладнаний автомобіль V8, який був більше, комфортніше і мав більш розкішними і зручними функціями (бензин продавався за ціною менше 30 центів за галон, тому економія палива в той час не мала першочергового значення в Америці). Але Felicias, які дісталися до американських покупців, мали ще й ряд проблем з надійністю, що ще більше зашкодило репутації компанії. Тому "Феліція" погано продавалася в Штатах і з тих пір не імпортувалася в США для роздрібного продажу. 80-е

В кінці 1980-х років ?koda все ще виробляла автомобілі, концептуально відносяться до 1960-м рокам. Моделі з заднім мотором, такі як ?koda 105/120 (виконанні estelle) і Rapid, неухильно продавалися і відмінно справлялися з більш сучасними досягненнями в перегонах, таких як RAC Rally в 1970-х і 1980-х роках. Вони перемагали на ралі RAC протягом 17 років поспіль. Наші дні

2010 рік став одним з важливих періодів змін для ?koda Auto з точки зору як виробництва, так і менеджменту. 1 вересня 2010 року проф. Вінфрід Фаланд взяв на себе відповідальність за управління компанією, ставши генеральним директором ?koda Auto. У тому ж році ?koda виклала плани подвоїти річний обсяг продажів компанії, принаймні, до 1,5 мільйона до 2018 року.

У 2015 році ?koda була визнана самим надійним автомобільним брендом у Великобританії. Корпоративна стратегія була розпочата в 2015 році для виробництва цілого ряду електромобілів з 2019 року. Співпраця з "Фольксвагеном"

З певного часу заповзятливі чехи розпочали плідну співпрацю зі своїми німецькими колегами з компанії "Фольксваген". Співпраця двох гігантів автомобільної промисловості триває досі. Електромобілі

У 2015 році новий голова ?koda Бернхард Майєр заявив, що Volkswagen Group "працює над модульної нової електричної платформою" і що "немає альтернативи електрифікації". Нова корпоративна стратегія ?koda - "2025", яка замінює попередню Стратегію 2018", спрямована на початок виробництва електромобілів в 2020 році. ?koda оголосила про плани по випуску п'яти електричних моделей у різних сегментах до 2025 року.

У 2017 році ?koda Auto Shanghai продемонструвала концепцію Vision E для електричного купе-позашляховика потужністю 300 л. с., з автономією 3-го рівня і розбігом в 500 кілометрів (310 миль), який планується вивести на ринок з 2020 року. Майбутня модель електромобіля заснована на платформі MEB Volkswagen Group. ?koda Auto також буде виробляти електромобілі для Volkswagen Group на своєму об'єкті в Чеській Республіці.

Тепер читачеві, напевно, стало ясно, чия машина "Шкода". Країна-виробник названа нами - це Чехія і тільки Чехія, незважаючи на те, що раніше ця країна входила до складу багатьох великих держав - від Австро-Угорщини і Третього рейху до обох Чехословакий.

Тим не менш варто повернутися до сучасних бізнес-успіхам і планів компанії. Гібридну версію Superb і маленьку модель SUV Vision X з гібридною трансмісією природного газу, розроблені ?koda, будуть запускати в продаж з 2019 року, а гібридну Fabia - з 2020 року. До березня 2018 року план електрифікації було розширено до десяти електрифікованих моделей на 2025 рік: шість повністю електричних автомобілів і чотири гібридних плагіна. З них п'ять моделей будуть доступні до 2020 року. Повністю електрична версія ?koda Citigo буде доступна з 2019 року. У 2018 році бренд запустив свій найбільший інвестиційний план у розмірі 2 млрд євро. Виробник "Шкода", чия машина в різних серіях і під різним виглядом продовжує підкорювати світовий ринок, явно переживає хороші часи. І не дивно, адже компанія пройшла довгий шлях, а якість її продукції визнано багатьма автомобілістами зі всього світу. Автор: Ольгерд Семенов 16 Жовтня, 2018Категория: Автомобили