В солодкій газованій воді знайшли смертельну небезпеку


Опубликованно 01.12.2019 01:33

В солодкій газованій воді знайшли смертельну небезпеку

На прикладі 450 тисяч європейців з десяти різних країн вчені показали, що споживання солодких безалкогольних напоїв пов'язано з підвищеною смертністю серед населення. Шкідливими виявилися напої як з цукром, так і з цукрозамінниками: перші підвищили ризик смерті від серцево-судинних захворювань, а останні — від захворювань травної системи. Результати дослідження опубліковані в JAMA Internal Medicine.

Про те, що споживання рафінованого цукру у великих кількостях негативно впливає на здоров'я, добре відомо: надлишок глюкози в організмі підвищує ризик ожиріння, діабету і (разом або окремо) серцево-судинних захворювань і хвороб травної системи. Досить багато побоювань викликають солодкі безалкогольні напої: в одній банці Coca-Cola, наприклад, близько семи чайних ложок цукру, що становить половину від всієї норми щоденного споживання.

Згідно з дослідженням, проведеним у 2010 році, з споживанням солодких безалкогольних напоїв щорічно пов'язують 133 тисячі смертей від діабету і 45 тисяч смертей від серцево-судинних захворювань, а нещодавно вчені з'ясували, що такі напої (в тому числі фруктові соки) також можуть підвищити ризик розвитку раку.

Вважається, що заміна солодких напоїв на напої зі штучними підсолоджувачами може зменшити шкоду, що наноситься здоров'ю — як мінімум з-за зниженою порівняно з цукром калорійності, але результати досліджень цього питання досі залишаються суперечливими.

Вчені під керівництвом Університетського коледжу в Дубліні під керівництвом Емі Муллі (Amy Mullee) вирішили оцінити спільний шкоду від споживання безалкогольних напоїв з додаванням цукру та цукрозамінників. Для цього вони зібрали інформацію про 451743 жителів десяти європейських країн: на початок дослідження (дані збиралися з 1992 по 2000 рік) ні в кого з учасників не було раку, серцево-судинних захворювань і діабету. Учасники надали дані про своє харчування, а зокрема — про споживання солодких безалкогольних напоїв: газованих і негазованих з цукром або цукрозамінників і пакетованих соків (кількість склянок об'ємом 250 мл на день).

Протягом в середньому 16 років спостережень було зареєстровано 41693 смерті. Підвищена смертність спостерігалася серед тих, хто повідомляв про споживання двох склянок солодких безалкогольних напоїв (у порівнянні з тими, хто випивав менше склянки місяць): серед них ризик смерті був вище на 17 відсотків (p < 0,001). Серед споживачів напоїв з цукром ризик смерті був вище на 8 відсотків (p = 0,004), а серед тих, хто віддавав перевагу напої з підсолоджувачами — на 26 відсотків (p < 0,001).

Що стосується окремих причин смерті, то вченим вдалося виявити кореляцію між споживанням (знову ж таки, оцінювалося вживання двох і більше склянок на день у порівнянні з однією склянкою рідше, ніж раз на місяць) напоїв з цукрозамінниками та захворюваннями серцево-судинної системи і напоями, з цукром і захворюваннями травної системи (все — p < 0,001).

Слід уточнити, що у цього дослідження є одне дуже важливе обмеження: інформацію про споживання газованих напоїв збирали тільки один раз, на самому початку, тому висновки роботи можна взяти тільки з поправкою на те, що всі учасники не зрадили своїм звичкам щодо споживання прохолодних напоїв. Тим не менш, автори уточнюють, що це найбільше на сьогоднішній день дослідження зв'язку між споживанням солодких і підсолоджених напоїв і смертністю; для встановлення причинно-наслідкового зв'язку, однак, подібні варто проводити і далі.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що найнебезпечнішим напоєм у світі названо молочний коктейль.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.Категория: Наука