Вчені змоделювали клімат молодої Венери


Опубликованно 02.12.2019 03:45

Вчені змоделювали клімат молодої Венери

Сьогоднішня Венера — зразок трагічних результатів вийшов з-під контролю глобального потепління. Атмосфера планети на 97 відсотків складається з вуглекислого газу, а температура і тиск у поверхні так великі, що расплавят і метал. При таких умовах жоден рідкої води тут бути не може, як не може бути й життя (хоча і висловлюються обережні гіпотези про мікробах у верхніх, більш прохолодних і розріджених шарах атмосфери).

Тим не менше в далекому минулому клімат Венери міг бути помірним. Сучасні дані вказують, що ще 700 мільйонів років тому на планеті зберігався цілий океан рідкої води. Далеке минуле Венери змоделювали Майкл Вей (Michael Way) та Ентоні Дель Дженио (Anthony Del Genio) з Інституту космічних досліджень NASA імені Годдарда. Про це вчені розповіли на минулому в Женеві конференції EPSC-DPS.

Автори розглянули п'ять моделей еволюції стародавньої Венери між 4,2 мільярда і 715 мільйона років тому. Різні варіанти припускали, що на планеті є океан різних розмірів і глибини або що вся вода залишалася укладена в приповерхневих шарах кори. Розрахунки показали, що температура у поверхні могла стабільно залишатися в межах від 20 до 50 °С. Це куди тепліше, ніж в середньому на сьогоднішній Землі, але ще цілком підходить для вологи і життя.

Вчені вважають, що близько 4,2 мільярда років тому первинні запаси вуглекислого газу з атмосфери Венери були пов'язані з освітою силікатних порід. Вона виявилася не настільки щільною, і домінувати в ній став азот. Потім, протягом приблизно трьох мільярдів років Венера залишалася потенційно населеної. І лише між 715 і 700 мільйонами років тому раптовий могутній приплив вуглекислого газу порушив цей баланс, привівши до катастрофічного парникового ефекту і розігріву.

Швидше за все, джерелом цього газу був вулканізм — як і изливание сибірських траппов на Землі привело до різких змін клімату і масового Пермському вимирання близько 250 мільйонів років тому. Але якщо наша планета змогла пережити таку катастрофу, то ближча до Сонця і одержує від нього куди більше енергії Венера так і не змогла відновитися.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що NASA розробляє проект пілотованої місії на Венеру.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.Категория: Наука