Знайдена обвіяна вітром чорна діра


Опубликованно 03.12.2019 01:21

Знайдена обвіяна вітром чорна діра

Система була відкрита в 2011 році і практично відразу стала предметом великого інтересу вчених.

У подібних системах (їх відомо зараз близько пари дюжин) речовину, що світиться, зірки витягується чорною дірою, формуючи аккреційний диск навколо неї. Періодично речовина диска розігрівається приливними силами і «скидає» енергію у формі потужного спалаху.

Незвичайним властивістю Swift J1357.2-0933 є те, що період спалахів повільно коливається в інтервалі від 2 до 10 хвилин. Така дивна поведінка ніколи не було помічено ні в одного іншого об'єкта. Ситуацію ускладнювало те, що яскравість спалахів приблизно в 10 тисяч разів менше яскравості найслабших сяючих зірок, відповідно, для їх вивчення потрібна потужна техніка.

Для спостереження був використаний південноафриканський телескоп SALT, має дзеркало 10-метрового діаметру. У період спостережень телескоп фіксував спектри Swift J1357.2-0933 зі 100-секундною витримкою. Сумарна тривалість сесії склала 1 годину чистого часу.

«Ці спектри були приголомшливими. Вони показали іонізований гелій в стані, якого ніколи не було в таких системах раніше. Він повинен бути щільним і гарячим — близько 40000 градусів. Більш примітно, спектральні об'єкти були зміщені в синій колір (через ефект Доплера), що вказувало на те, що джерела випромінювання рухається зі швидкість близько 600 км/с. Але нас вразило те, що ці спектральні особливості були видні тільки під час оптичних провалів на кривій блиску Ми інтерпретували це абсолютно унікальна властивість, як наслідок, деформації або пульсації у внутрішньому аккреційному диску, що обертається навколо чорної діри на межі горизонту подій», — говорить один з учасників дослідження професор Філ Чарльз (Phil Charles) з Університету Саутгемптона.

Першопричиною зміни періоду спалахів ймовірно є те, що іонізований газ надходить в аккреційний диск не безперервно, а порціями з періодом близько 8 хвилин. Причини цього поки невідомі.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що чорна діра раптово прокинулася і збільшилася в розмірах.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.Категория: Наука